Kurban eti saklama | Kurban eti dinlendirme | 2020

Kurban Eti Saklama | 2020

Kurban eti nasıl saklanır? sorusu her kurban bayramında akla gelir. Kurban eti paketleme ve kurban eti dinlendirme bu işin iki püf noktası aslında. Kurban eti dağıtımı yapılmadan önce veya sahiplerine ulaştıktan sonra yapılması gerekenleri aşağıdaki başlıklarda inceleyeceğiz. 

Paketleme ve dinlendirme işleminden sonra kısa sürede tüketecekseniz buz dolabında saklayabilirsiniz fakat bir kaç günden fazla duracak ise buzluğa atmalısınız.

Çayırda büyükbaş hayvanlar


Kurban Eti Dinlendirme

Yeni kesilmiş kurban etinin kanı aktıktan sonra temiz ve serin bir yerde bir kaç saat, ideal olarak 6-12 saat yayılarak bekletilmesi gerekiyor. Üstü kapalı olmamalı, hava almalı. Fakat bu dinlendirme işlemi sırasında sinek ve böceklerin ulaşamayacağı bir yerde olmasına dikkat edelim. 

Eğer kurban eti bir kurum tarafından kesilip size poşetlenip teslim edildi ise en kısa sürede poşetten çıkarıp yukarıdaki işlemi uygulamaya başlayın. Kurban eti poşette kaldıkça sıcaklığını kaybedemeyecek, havalanamayacak ve bakteri üretimi hızlanacaktır.


Kurban Eti Paketleme

Kurban etlerini derin dondurucuya atmak için en iyi yöntem büyük parçalar halinde temiz buz dolabı poşetlerine koyup ağızlarını hava almayacak şekilde sıkıca kapatmaktır. Tabii ki kullanım kolaylığı için kuşbaşı veya kıyma haline getirip de paketleyebilirsiniz. Eti tek kullanımlık miktarlarda paketlemek en sağlıklısıdır. Böylece donmuş eti çıkarıp kesmek veya bir kısmını kullandıktan sonra gerisini tekrar dondurmak durumunda kalmazsınız. 

Kullanmak istediğiniz eti bir gün önceden 4 dereceye ayarlı olan buz dolabınıza indirin. Bu nokta çok önemli! Eğer oda sıcaklığında çözdürürseniz bakteri oluşumu hayli fazla olacaktır. 

İster kavurma yapın, ister paketleyip daha sonra yemeklerde kullanın veya kızartın, kurban etinin her türlüsü lezzetli. Afiyet olsun, iyi bayramlar…

Kurban eti saklama | Kurban eti dinlendirme | 2020
Summary
recipe image
Recipe Name
Kurban eti saklama | Kurban eti dinlendirme
Author Name
Published On
Average Rating
51star1star1star1star1star Based on 2 Review(s)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön