Sirke bozulur mu? Üzüm ve Elma Sirkesi nasıl saklanır?

Sirke bozulur mu? Sirke, mutfaklarımızda sıkça kullandığımız bir ürün. Elma sirkesi, üzüm sirkesi ve balzamik sirke salatalara lezzet katarken, beyaz sirke sebze temizliğinde, pirinç sirkesi ve onlarcası farklı tariflerde rol alıyor. Sirke bildiğimiz anlamda bozulmaz. Bazı kolay saklama koşullarını sağladığınız sürece uzun yıllar güvenle kullanabilirsiniz. Sirke nasıl saklanır, sirkenin kalitesi bozulursa ne olur, küflenirse ne yapılmalı öğrenmek için alt başlıkları okuyun.

sirke-bozulur-mu-sirke-nasil-saklanir
Tat değişimi Bozulma
Üzüm Sirkesi
2 yıl
bozulmaz
Elma Sirkesi
5 yıl
bozulmaz
Beyaz Sirke
değişmez
bozulmaz
Pirinç Sirkesi
2 yıl
bozulmaz
Balzamik Sirke
3 yıl
bozulmaz

Sirke nasıl saklanır?

Sirke doğru şartlarda saklandığında, bozulmadığı için gerekli koşulları sağlayıp, sirkeyi yıllarca rahatça kullanabilirsiniz. Öncelikle dikkat etmeniz gereken, sirkeyi serin ve ışık almayan bir yerde saklamak. Kiler veya erzak dolabı bu iş için uygundur. Buzdolabında saklamanız çok da şart değil.

Sirkeyi açtıktan sonra şişesinden başka bir yere almanıza gerek yok, kapağını sıkıca kapatarak kendi şişesinde saklayabilirsiniz. Sirkeyi kullandıktan sonra ise kapağını hemen kapatıp hava ile temasını olabildiğince kısa tutun.

Isı yayan; kalorifer peteği, fırın, bulaşık makinesi gibi kaynaklardan uzak tutun. Sirkenin sabit bir sıcaklıkta kalması önemlidir.

Sirke bozulursa ne olur?

Sirke bildiğimiz anlamda bozulmaz. Özetle, teknik olarak serin ve karanlık bir yerde şişesinde saklanan sirke 100 yıl sonra bile güvenle tüketilebilir. Genelde sirkede bozulan şey kalitesi olacaktır. Bu kalite düşüşü genellikle hava ve güneş ışığı ile temasla oluşacaktır. Bu değişikler de genellikle sirkenin tadına etki eder fakat hala tüketebilirsiniz. Peki, sirkenin kalitesinin değiştiğinin göstergeleri neler?

Renk değişimi: Sirkenin rengi ne sirkesi olduğuna göre değişebilir. Genellikle matlaşma, sarma gibi şekillerde kendini belli eder. Bu durum sirkenizin kalitesini kaybetmeye başladığının göstergesidir.

Tortu oluşumu: İçinde tortu oluşan sirkenin kalitesi düşmeye başlamıştır fakat bir kahve filtresi veya temiz bir bezden süzerek kullanmaya devam edebilirsiniz. Elma sirkesi ve üzüm sirkesinde bu tortu oluşumu sıkça gözlenir.

Sirke anası oluşumu: Sirke anası jel kıvamında görebileceğiniz elma sirkesinde sıkça görünen bir yapı. Görünüşü korkutucu olsa da tamamen zararsızdır. Rahatsız olursanız süzebilirsiniz.

Tat değişimi: Özellikle hava ile temas eden sirkelerde yaşanan bir durumdur. Sirkenin tadı yumuşar ve keskinliği azalır. Hala kullanılabilir olsa da tariflerinizin, salatalarınızın lezzetini bozacaktır.

 

Sirkenin bozulduğu nasıl anlaşılır?

Sirkenin tam anlamıyla bozulması için asidik özelliğini kaybetmesi gerekir. Sirkenizin asit oranı düşmüş ise tüketmeniz önerilmez. Dahası, eğer rahatsız edici, sirkenin normal kokusunun çok dışında bir koku alırsanız sirkeyi atın.

Sirke küflenirse ne yapılır? Küflenmiş sirke zehirler mi?

Sirkenin küflenmesi genellikle evde yapılan sirkelerde olur. Aşırı yüksek asit oranına sahip olan sirke, normalde küfü öldürecek kadar keskindir.

Eğer sirkeniz paketlenmiş gıda ise yani ev yapımı değil ise, küflenmesi durumu asit oranının belli bir nedenle küfleri öldüremeyecek kadar düştüğü anlamına gelebilir. Bu durum gerekli saklama koşulları sağlanmadığında gerçekleşir. Böyle bir şey ile karşılaşırsanız sirkeyi dökmenizi öneririz.

Öte yandan, ev yapımı sirkelerde sirke anası küf ile karıştırılabilir. Sirke anası sirkeyi oluşturan maya tabakasıdır. Jel kıvamında soluk renkli bir yapıdır. Hatta ev yapımı sirkelerde sirke anasının dışında da küf oluşabilir ve bu küfler temizlendiğinde sirke oluşumu devam eder. Yeteri kadar tecrübeniz yok ise sirke yaparken iyi araştırma yapmanızı veya yardım almanızı öneririz.

Sirke nasıl değerlendirilir?

Elinizdeki sirkeyi bir nedenle bitirmek istiyorsanız ama yeşil salata ve piyaza koymak yeterli gelmiyorsa bol bol sirke kullanabileceğiniz yöntemler sebzelerinizi bol sirkeli su ile yıkamak ve sirke ile turşu kurmak olacaktır.

  • Önemli not: Sirkenin raf ömrüne ilişkin bilgileri, Dünya Sağlık Örgütü(WHO) verileri, saygın medya kuruluşlarının makaleleri ve gıda güvenliği üzerine yoğunlaşan sitelerin paylaşımlarından toplamaktayız. Her ne kadar bozulurmu.com verileri güvenilir kaynaklara sahip olsa da, uzman görüşünün yerine geçemez. Şüphe ettiğiniz durumlarda ürünü kullanmaktan kaçınınız.
Summary
Sirke bozulur mu? Üzüm ve Elma Sirkesi nasıl saklanır?
Article Name
Sirke bozulur mu? Üzüm ve Elma Sirkesi nasıl saklanır?
Description
Sirke bozulur mu? Sirke nasıl saklanır? Sirke bozulursa ne olur? Sirkenin bozulduğu nasıl anlaşılır? Sirke küflenirse ne yapılır? Küflenmiş sirke zehirler mi?
Author
Publisher Name
bozulurmu.com
Publisher Logo
Başa dön