Deli bal ne demek? Deli balı fazla yemek zehirleyebilir, öldürebilir!

Deli bal ne demek? Deli balı fazla yemek zehirleyebilir, öldürebilir!

Deli bal ne demek? Deli bal, komar balı veya orman gülü balı olarak da bilinen bal çeşididir. Arıların, Karadeniz Bölgesine özgü mor orman gülü’nden yaptığı bu balın hasat süresi çok kısadır. Deli bal faydalarının yanında deli bal zehirlenmesi veya deli bal hastalığı olarak da bilinen olumsuz etkileri ile de çokça gündeme gelmiştir. Çok güçlü etkilere sahip bu bal zaman zaman ölümlere de neden olmaktadır.

bal bozulur mu


Deli bal faydaları

Deli bal soğuk algınlığı, grip, nezle gibi sık yakalandığımız hastalıklarda iyleşme süresini kısaltır. Bu tarz pek çok bakteri, virüs kaynaklı solunum yolları veya ciğerlere yerleşen hastalıklara karşı etkilidir.

Muazzam miktarde enerji verir, daha az yorgun hissedersiniz. Erkekler deli balı tarihte cinsel güç arttırıcı olarak da kullanmışlardır.

Sinirsel problemlere yardımcı olup depresif halinizi iyi yönde etkiler. Orman gülü balı’nın vücuda sağladığı ekstra enerji daha aktif olmanızı sağladığından duygusal durumunuda da olumlu değişimler olacaktır.

En yaygın kullanım alanlarından biri de tansiyon düzenleyici özelliğidir. Az miktarda kullanımı tansiyonu düşürür.

 

Deli Bal hastalığı ve Deli Bal Zehirlenmesi

Deli bal hastalığı literatüre girmiş bir kavramdır. Deli bal zehirlenmesi  olarak da bilinen bu olay, Rhododendron familyasındaki 800’e yakın çiçekten olan orman gülü’nün içinde yüksek dozda bulunan Grayanotoksin maddesinden kaynaklanmaktadır.

İnsanlar ve hayvanlarda pek çok ölüme varan vakaya sebebiyet veren delibal az miktarda faydalı olmasına karşın gereğinden fazla tüketimi aşağıdaki sağlık sorunlarına yol açar.

Halk arasında bal tutması da denilen durumun yarattığı semptomlar: kalp ritminde bozulma, bulanık görme, tansiyon düşmesi, baş ağrısı, mide bulantısı, ishal, halüsinasyon görme ve bilinç kaybına kadar gider.

Tarihte önemli bir yere sahip olan deli bal hastalığı’na ait ilk vaka M.Ö. 401 yılında savaşçı yazar Xenophon’un yazılarında karşımıza çıkmıştır. Yunan askerlerinin Karadeniz sahillerinde bulunduğu sırada bölgedeki kovanlardan yedikleri deli bal yüzünden askerler, deli bal hastalığı’na yakalanmışlardır. Deli bal hastalığının semptomları görülmeye başladığında çok sayıda asker çoktan balı tüketmiştir. 

Deli bal hastalığı boy gösterdiğinde askerler delirmeye, kusmaya başlamış ve ishal olmuşlardır. Yunan ordusunun 10.000 kadar askerinin deli bal hastalığından etkilendiği not edilmiştir.

Hatta efsanevi bir geçimişi olan deli balın neden olduğu, deli bal hastalığı Robert Downey Jr.’ın oynadığı Sherlock Holmes filminde bile anılmıştır.

Deli bal hangi çiçekten yapılır?

Delibal çiçeği Rhododendron familyasının Karadeniz Bölgesi’nde yetişen Mor Orman Gülü cinsidir. Pembe-Mor-Eflatun renklerinde açan çiçekleri ve 5 metrenin üzerindeki boyuyla ilgi çekici bir yapısı vardır. Avrupada saksı bitkisi olarak da yetiştirilir.

deli bal ne demek


Anzer balı Deli bal mıdır?

HAYIR!  Anzer balı, Rize’nin İkizdere yaylasında arıların yüzlerce farklı çiçek türünden elde ettiği çok özel bir baldır.

 Sadece bu yöreye özgüdür ve arıların Anzer Balı’nı yaparken kullandığı çiçeklerden pek çoğu da sadece gu bölgede yetişen endemik çiçeklerdir. Bu nedenle Deli bal ile Anzer balı çok farklı tarzlara sahip iki bal çeşididir.


Kestane balı Deli bal mıdır?

HAYIR! Kestane balı arıların sadece kestane çiçeklerinden aldığı özütlerle ürettiği bir baldır. Karadeniz Bölgemiz başta gelmek üzere Türkiye’de farklı bölgelerde üretilir. Kısıtlı üretim miktarına sahip bu balın, Mor Orman Gülü Balı ile alakası yoktur. Tamamen farklı çiçeklerden üretilir.

Sonuç olarak Deli Bal veya Orman Gülü Balı son derece dikkatli tüketilmesi gereken çok özel bir baldır. Düşük miktarda tüketimi faydalı iken, bir çay kaşığını geçecek miktarı bile ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu balı alırken ve tüketirken lütfen dikkatli olalım.

Deli bal ne demek? Deli balı fazla yemek zehirleyebilir, öldürebilir!
Summary
recipe image
Recipe Name
Deli bal ne demek? Deli balı fazla yemek zehirleyebilir, öldürebilir!
Published On
Average Rating
51star1star1star1star1star Based on 2 Review(s)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön