Pirinç nasıl yıkanır? Pirinç yıkanmazsa ne olur?

Pirincin nasıl yıkandığı konusunda herkesin farklı bir fikri var. Kimisi pirincin nişastasını çıkarmak için uzun uzun uğraşıyor. Kimisi de pirinci fazla yıkamak lezzetini veya dokusunu bozabileceğinden biraz suda bekletip tencereye alıyor. Peki  aslına pirinç nasıl yıkanır ve yıkanmazsa ne olur?

pirinç-nasil-yikanir

Pirinç nasıl yıkanır?

 Pirinç yıkamak için en ideal yöntem bir pirinç yıkama kabı kullanmaktır. Pirinci yıkamamızın amacı ilk olarak üzerindeki kirli tozdan arındırmaktır. Pirinç sert bir tahıl ve yıkandığında içine su çekmiyor. Bu nedenle üstündeki tozu temizlemek için yıkamakta hiçbir sakınca yok.

Pirinci yıkamak için bir diğer neden ise nişastasından kurtulmak. Pirinç nişastası, pirinci yıkadığımızda suyu beyaz yapan o madde, pilavımızın yapış yapış olmasına neden oluyor. Bu nedenle pirincin nişastasını çıkarmak önemlidir.

 

Pirinç Yıkama: Pirincimizi yıkama kabına alalım. Üzerine soğuk su koyalım. Buraya dikkat edelim, soğuk yerine sıcak su kullanırsanız pirinç haşlanmaya başlayabilir ve içine nişastalı suyu çekebilir.

 Pirinçleri ezmeyecek veya kırmayacak şekilde eliniz ile veya plastik/tahta bir gereç ile karıştırın. Suyu beyazlaştıkça döküp yeniden su koyun. Bu işlemi birkaç kere yaptıktan sonra suyun kısmen berrak olduğunu göreceksiniz. Tamamen berrak olana kadar uğraşmanıza gerek yok, sadece dibini net olarak görebildiğiniz hafif nişastalı bir su kaldığında pirinç yeterince temizlenmiş ve nişastası çıkmış olacaktır.

Fazla bilinmeyen bir diğer konu ise pirinci kavurmak için tencereye almadan olabildiğince kurutmak gerektiğidir. Eğer pirinci üstündeki fazla su ile tencereye atarsak kavurma için kullandığımız yağ pirinç tarafından tam olarak emilmeyecektir.

 

Pirinç yıkanmazsa ne olur?

Pirinç yıkanmazsa üzerindeki toz ve kirli olabilecek maddelerden arınamaz. Hijyen nedeniyle yıkamadan kullanmanızı önermiyoruz. Yukarıda bahsettiğimiz yöntem ile pirinci pratik bir şekilde yıkayabilirsiniz.

Ayrıca yıkanmayan pirincin nişastası üzerinde kalır, bu da pilavın kıvamını bozacaktır. Tane tane bir pilav için soğuk su ile yıkamanızı öneriyoruz.

 

Pirinç nasıl yıkanır? Pirinç yıkanmazsa ne olur?
Summary
Pirinç nasıl yıkanır? Pirinç yıkanmazsa ne olur?
Article Name
Pirinç nasıl yıkanır? Pirinç yıkanmazsa ne olur?
Description
Pirinç nasıl yıkanır? Pirinç yıkanmazsa ne olur? Pirincin nişastası nasıl çıkar? Tüm bu konularda ve daha fazlası hakkında bilgi almak için sitemize bekleriz...
Author
Publisher Name
bozulurmu.com
Publisher Logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön