Koronaya Karşı Yiyecekler

Korona’ya karşı tüketilmesi gereken yiyecekler aslında hastalığı tedavi eden veya özellikle covid-19’u engelleyen gıdalar değildir. 

Fakat korona virüse karşı en güçlü silahımız olan bağışıklık sistemimizi bu yiyecekler ile güçlü tutarsak, hem koronaya yakalanma ihtimalimiz düşer hem de yakalansak bile güçlendirilmiş bir immün sistem, koronavirüsün ilerlemesini yavaşlatıp hastalığı daha az zararla atlatmamıza yardım edebilir.

 

koronaya karşı yiyecekler

Koronaya karşı bol Su için

İlk olarak bolca su içmeyi unutmamalıyız. Özellikle günlük düzenimizin değişip evde kaldığımız bugünlerde su içmeyi unutabiliyoruz. Olabildiğince su tüketmeye çalışın. Miktar kilonuza göre değişebilir ama ortalama bir değer verirsek:

Erkekler: Günlük 3.5 litre

Kadınlar: Günlük 2.5 litre

Su tüketmeye çalışmalı. Eğer fazla su içemiyorsanız bitki çayı, meyve suyu gibi içeceklerle de sıvı tüketiminizi arttırabilirsiniz.

Koronaya karşı Sarımsak

Sarımsak vücudun doğal savunma sistemini güçlendiren harika bir besin. Sarımsakta bulunan allicin, beyaz kan hücrelerinin hastalıklara karşı koyma gücünü arttırıyor. Ayrıca antioksidanlar açısından da değerli bir yiyecek.

Koronaya karşı Soğan

Antioksidan zengini yiyeceklerin başında gelen soğan immün sistemi daha etkili hale getirmek için birebir. Soğan, C,B ve E vitaminlerinden bolca içerdiğinden enfeksiyonları kovmak için etkilidir.

Diğer antioksidan içeren yiyeceklerden bazıları; sarımsak, “berry” kategorisine giren yemişler, patlıcan, bal kabağı, havuç…

Koronaya karşı Probiyotikler

Genelde sindirim sistemine yararları ile gündeme gelen probiyotikler aslında bağışıklık sistemi için de vazgeçilmez bir destek sunarlar. Bağışıklık sistemimizin önemli bölümü bağırsak floramızdaki yararlı bakterilerden gelir. Biz onları desteklersek onlar da vücudumuzun savunmasında yeni bir cephe açarak her türlü enfeksiyona karşı savaşacaklardır.

Peki nasıl alırız bu probiyotikleri?

Tabii ki her zaman probiyotik desteği veren haplara ulaşımımız olamaz ama aslında probiyotikler doğal yollardan da kolayca elde edilebilir. Başlıca probiyotik kaynakları; ev yoğurdu, kefir, tarhana çorbası, kimchi/lahana turşusu, kombu çayı ve benzeri gıdalardır.

Gördüğünüz gibi yararlı bakteriler, aslında marketlerde kolayca bulabileceğiniz ürünlerde, hatta evde yapabildiklerimizde de mevcut.

Koronaya karşı Tarhana

Tarhana, A,B ve özellikle hastalıklara karşı ihtiyaç duyduğumuz C vitamini yönünden zengindir. Ayrıca, daha önce de belirttiğimiz gibi probiyotikleri içerir. Yani bir tabak tarhana çorbası, hastalıklara karşı özenle birleştirilmiş bir besin takviyesi gibidir.

Koronaya karşı Yumurta

Yumurta inanılmaz besleyici bir gıdadır. 20’nin üzerinde önemli vitamin ve mineral içeren yumurta aynı zamanda kaliteli protein ve sağlıklı yağ kaynağıdır. Bunların hepsi diğer sebze ve etlerden de alınabilse de yumurtanın içerdiği selenyum çok az besinde vardır ve hücre sağlığında anahtar rol oynayan bir maddedir.

Koronaya karşı Kelle Paça

Son dönemde televizyon programlarında gündeme gelen kelle paça, içeriği gereği son derece besleyicidir. Bu kadar besleyici bir besin için doğal olarak hastalıklara karşı etki etmez demek yalan olur fakat televizyon programlarında da çokça tartışıldığı gibi özellikle korona virüse karşı bir özelliği yoktur ve kolesterol tehlikesi olduğundan coronadan korunmak için sürekli tüketmek yarardan çok zarar verecektir.

Koronaya karşı Yeşil Çay

Yeşil çay içerdiği flavonoidler ile virüslerin yayılması için gereken enzimlerin üretimini azaltır. Ayrıca antioksidanlar yönünden de son derece zengindir.

Dahası metabolizmayı hızlandıran bir besin olduğundan vücudunuzun genel sağlığına da katkı sağlar.

Koronaya karşı Zencefil

Zencefil; çaylarda, salatalarda, yemeklerde kullanabileceğiniz tam bir hastalık karşıtı bitki. Hastalığı kapmanız durumunda zencefilin verdiği antibakteriyel, antioksidan ve ateş düşürücü etkiler işinize yarayacaktır.

Koronaya karşı Mantar

Mantarlar, antibakteriyel ve hücre yenileyici etkileri sayesinde tıpta da bolca kullanılır. Sofralarınızda pek çok yemeğin yanında ve içinde kullanabileceğiniz bu yararlı ve lezzetli yiyeceği yerken dikkat edilmeli, sadece güvenilir yerlerden alınmalıdır. Doğada çok sayıda zehirli mantar türü vardır.

Koronaya karşı Yeşil Biber

Bu dönemde yeşilbiberi kahvaltılarınızdan eksik etmeyin. C vitamini deposu olan yeşil biber enfeksiyonlara karşı direnç sağlayan son derece ulaşılabilir ve etkili bir gıdadır.

  • Önemli not: Koronavirüse karşı yiyecekler hakkındaki bilgileri, Dünya Sağlık Örgütü(WHO) verileri, saygın medya kuruluşlarının makaleleri ve güvenilir sitelerin paylaşımlarından toplamaktayız. Her ne kadar bozulurmu.com verileri güvenilir kaynaklara sahip olsa da, uzman görüşünün yerine geçemez. Emin olmadığınız durumlarda bir uzmana danışınız.
Koronaya Karşı Yiyecekler
Summary
Koronaya Karşı Yiyecekler
Article Name
Koronaya Karşı Yiyecekler
Description
Korona’ya karşı tüketilmesi gereken yiyecekler nelerdir? Tarhana veya Kelle Paça çorbası içmeli miyiz? Koronaya karşı vitaminler, probiyotikler ve dahası...
Author
Publisher Name
bozulurmu.com
Publisher Logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön