Pirinç Pilav Ne Kadar Sürede Bozulur?

Pirinç ve Pilav bozuluma açısından farklı farklı ele alabileceğimiz ürünler. Tablomuzda kuru tahıl olan pirinç ve pişirilmiş pirinç ile yapılan pilav için ayrı ayrı bozulma süreleri verilmiştir. Vereceğimiz bilgiler yerel pirinç türleri (Baldo,Gönen) veya Basmati, Jasmin gibi beyaz pirinçler için geçerlidir. Esmer pirinç ve diğer özel cinsler için paket üzerindeki talimatlara birebir uymalısınız.

pirinc-pilav-ne-kadar-surede-bozulur
Oda Sıcaklığında Buzdolabında
Pirinç
4-5 yıl
4-5 yıl
Pilav
Önerilmez
4-6 gün

Pirinç Pilav Bozulur mu?

Aslında, mükemmel koşullarda pirinç bozulması neredeyse mümkün olmayan bir besindir. Tamamen vakumlanmış şekilde serin, kuru ve karanlık bir ortamda saklandığında pirincin bozulması için hiç bir neden yoktur. Fakat ev ortamında her zaman tüm koşulları sağlayamadığımızdan eninde sonunda bozulacaktır. Bu nedenle yemeden önce bozulmadığından emin olmalıyız.

Pilav ise oda sıcaklığında 1 günden kısa sürede gıda zehirlenmesine yol açabilecek kadar bozulabileceğinden, kesinlikle piştikten sonraki bir kaç saat içinde buzdolabına konulması gereken bir yiyecektir.

Pirinç Pilav ne kadar dayanır?

Pirinç uygun koşullarda saklandığında 4-5 yıl kadar rahatça tazeliğini koruyabilir. Hem de bunun için buzdolabına bile gerek yok. Fakat pilav kısa sürede bozulmaya başlar ve buzdolabında saklandığında bile 4-6 gün içerisinde tüketilmelidir. Pirinç ve pilavın bozulmuş olabileceğine dair bir şüpheniz var ise yemeden önce aşağıdakilere dikkat edin.

Pirinç Pilav bozulduğu nasıl anlaşılır?

Pirincin bozulduğunun en bariz göstergesi böceklenmesidir. Küçük kahverengi(bazen açık renk) böcekler görürseniz, tüm pakedi sıkıca poşetleyip çöpe atın ve bulunduğu rafı temizleyin.

Ayrıca, pakedin içine su/nem girmesi bozulmayı son derece hızlandırdığından eğer pakette damlacıklar veya buhar görürseniz küflenme ve kötü koku için dikkatlice kontrol edin. Kokuda ekşilik, gözle görülür bir küflenme veya renk değişimi var ise pakedi atın. Bir kısmını alıp kullanmayı denemeyin.

Diğer yandan pilavın bozulması çok hızlı gerçekleşen ve kendini büyük ölçüde belli eden bir olaydır. Pilav zamanla sertleşmeye ve yüzeyinde küf oluşmaya başlar. Küfü görmeseniz bile kokudan rahatça anlayabilirsiniz. Taze pişmiş pilav kokusundan uzaklaştıkça küflenmiş olma ihtimali artar. Doku olarak da yüzeyinde yapış yapış bir katman olup olmadığına dikkat edebilirsiniz.

Pirinç Pilav nasıl saklanır?

Pirinci evde saklamanın en iyi yolu hava almayan bir kapta kiler veya erzak dolabınıza koymaktır. Bu mekanın kuru, serin ve karanlık olmasına dikkat ediniz. Pirinci ilk aldığınızda eğer kapalı pakette ise bu şekilde saklayın fakat açtıktan sonra hava geçirmez bir kaba aktarmakta fayda var.

Piştikten sonra ise pilav, buzdolabında yine hava geçirmeyen bir kapta saklanmalıdır. 2 saatten uzun oda sıcaklığında bırakmamaya özen gösterin.

Pirinç Pilav buzlukta saklanır mı?

Eğer bulunduğunuz bölgenin iklimi çok sıcaksa veya saklayacak uygun bir yeriniz yoksa son çare olarak pirinci buzluğa atabilirsiniz.  Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken ağzı kilitlenen bir kap/poşet kullanmak ve içinde olabildiğince hava bırakmamak.

Kilitli poşet kullanıyorsanız poşedi sıkarak havayı boşalttıktan sonra kilitleyin. Eğer bir kap kullanıyorsanız, ağzına kadar doldurun ki içinde hava için yer kalmasın. Zorunda kalmadıkça pirinci buzlukta saklamayın çünkü çıkardığınızda aynı lezzeti alamayacaksınız. Pişirdiğiniz pilav için de aynı kurallar geçerlidir.

  • Önemli not: Pirinç ve pilavın raf ömrüne ilişkin bilgileri, Dünya Sağlık Örgütü(WHO) verileri, saygın medya kuruluşlarının makaleleri ve gıda güvenliği üzerine yoğunlaşan sitelerin paylaşımlarından toplamaktayız. Her ne kadar bozulurmu.com verileri güvenilir kaynaklara sahip olsa da, uzman görüşünün yerine geçemez. Şüphe ettiğiniz durumlarda ürünü kullanmaktan kaçınınız.
Summary
Pirinç Pilav Ne Kadar Sürede Bozulur?
Article Name
Pirinç Pilav Ne Kadar Sürede Bozulur?
Author
Publisher Name
bozulurmu.com
Publisher Logo
Başa dön