Kakao Bozulur mu?

Özellikle tatlı tariflerinde çok fazla yer verdiğimiz kakao tozu, saklanma koşullarına düzgün bir şekilde uyulması halinde son kullanma tarihinin tamamlanmasından itibaren en az 2-3 yıl daha tazeliğini korur. Fakat bu süreyi de doldurduktan sonra açılmamış kakao tozunun tadı ve kalitesinde değişmeler olur. Açılmış kakao tozunun maksimum raf ömrü 1 yıldır. Bunlara bağlı olarak düzgün bir şekilde depolanan kakao tozunun açılmış ve açılmamış formlarda ki dayanma sürelerini aşağıda bir tablo ile inceleyelim.

kakao bozulur mu ne kadar dayanir
AÇILMAMIŞ Oda Sıcaklığında(TETT’den Sonra)
Kakao Tozu
2 yıl
Hazır Sıcak Çikolata
6-12 ay
AÇILMAMIŞ Oda Sıcaklığında(TETT’den Sonra)
Kakao Tozu
1 yıl
Hazır Sıcak Çikolata
1 hafta

Kakao Ne Kadar Dayanır?

Bütün gıdalar saklanma koşullarına uygun olarak muhafaza edilmezlerse dayanma süreleri daha da kısalır. Gıdalar üzerinde yer alan son kullanma tarihleri de o ürünün lezzeti ve kalitesinin ne zaman değişmeye başlayacağını belirtmektedir. Fakat kakao tozu son kullanma tarihinin geçmesinden itibaren ortalama 2-3 yıl daha kullanılabilen bir üründür. Açılmamış kakao paketleri açılmış paketlere göre daha uzun süre tadını ve kalitesini korumaktadır

Kakaonun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kakaonun bozulup bozulmadığını anlamak için tat alma duyunuzdan yararlanabilirsiniz. Kakao iyi durumda görünüyorsa ve kuru formdaysa tadına bakmanız yeterlidir. Kakao tozunda çikolata tadı bulunmuyorsa kakao artık iyi durumda değildir. Kakaonun bozulup bozulmadığını anlamanın bir yolu da koklamaktır. Çikolata kokusunun dışında kötü bir koku geliyorsa, kakaonun görünümünde küflenme, böceklenme gibi değişiklikler varsa kakao kullanmadan atılmalıdır. Nadir de olsa kakaonun tadında ekşime meydana gelir. Paketi açtığınızda burnunuza hoş olmayan bir ekşime kokusu gelirse bu durum kakaonun bozuk olduğunun göstergesidir.

Kakao Tozu Nasıl Saklanır?

Kakao tozu serin ve kuru bir yerde, ağzı sıkıca kapatılmış, hava almayan bir kap içerisinde muhafaza edilmelidir. Kakao tozunun bozulmaması için ısı, nem ve oksijen gibi etkenlerden uzak tutulması gerekir. Kakao tozunu buzdolabında saklamanın bir yararı yoktur. Bu durum ancak çok sıcak iklimde yaşayan kişilerin kurtarıcısı olabilir. Kakao tozunu buzdolabında muhafaza edecekseniz ağzını sıkı bir şekilde kapatmaya dikkat edin. Çünkü dolap içindeki nem kakao ile etkileşime geçerse kakao tozunun küflenmesine neden olabilir.

Kakao Tozu Buzlukta Saklanır Mı?

Kakao tozunu buzlukta saklamak kilerde saklamak ile aynıdır. Kakao tozunu dondurmak raf ömrünün daha fazla uzamasına etki etmez. Hatta kakao tozunu dondurucuda saklamanın dezavantajı bile olabilir. Çünkü dondurucu nemli bir ortama sahiptir. Eğer kakaoyu sakladığınız kap tamamen hava geçirmez değilse kakao tozu nem ile etkileşime geçerek küflenir ve bozulur.

Kakao Tozu Bozulmadan Nasıl Değerlendirilir?

Kakao tozunu tatlı tariflerinin yanı sıra farklı alanlarda da kullanmak mümkündür. Kakao tozunu kullanabileceğiniz alanlardan biri yüz maskesi yapmaktır. Kakao ile yapacak olduğunuz yüz maskesi cildinizin daha iyi bir hal almasına yardımcı olacaktır.

  • Önemli not: Çikolatanın saklama koşullarına ilişkin bilgileri, Dünya Sağlık Örgütü(WHO) verileri, saygın medya kuruluşlarının makaleleri ve gıda güvenliği üzerine yoğunlaşan sitelerin paylaşımlarından toplamaktayız. Her ne kadar Bozulurmu.com verileri güvenilir kaynaklara sahip olsa da, uzman görüşünün yerine geçemez. Şüphe ettiğiniz durumlarda ürünü kullanmaktan kaçınınız.

İlginizi çekebilir: Çikolata Bozulur mu?

Summary
Kakao Bozulur mu?
Article Name
Kakao Bozulur mu?
Publisher Name
bozulurmu.com
Başa dön