Beyaz peynir ne kadar dayanır?

Beyaz Peynir Bozulur mu?

Tüm peynir çeşitleri gibi beyaz peynirin de belli bir raf ömrü vardır. Sert peynirlere göre dayanma süresi daha kısa olan yumuşak peynirlerin raf ömrü; peynirin işleme yöntemine, paketlenme tarihine, depolanma, ısıya maruz kalma ve peynir çeşidine göre değişkenlik gösteren faktörlerden etkilenmektedir. Genel olarak beyaz peynirler ambalajı açıldıktan sonra buzdolabında 1-2 hafta dayanmaktadır. Aşağıda yer alan tabloda peynir çeşitlerinin ambalajlı halde ve ambalajı açılmış halde buzdolabında ne kadar dayandığını detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

beyaz peynir ne kadar dayanir
AÇILMAMIŞ Buzdolabında Buzluk/Derin Dondurucuda

Beyaz Peynir

1 hafta
-
Brie peyniri
1 hafta
-
Mozzarella peyniri
1-2 hafta
6 ay
Gorgonzola Peyniri
1-2 hafta
-
Muenster Peyniri
1-2 hafta
-
AÇILMIŞ Buzdolabında Buzluk/Derin Dondurucuda

 Salamura içinde Beyaz Peynir

1 ay
3 ay
Salamura edilmeyen beyaz peynir
1 hafta
-

Beyaz Peynirin Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?

Beyaz peynirin bozulup bozulmadığını anlamak için ilk olarak ambalaj üzerindeki son kullanma tarihine bakabilirsiniz. Fakat beyaz peynirinizi buzdolabında, hava almayan bir ambalaj içinde çok iyi muhafaza ettiyseniz son kullanma tarihinin pek bir önemi yok. Bu durumda peynirinizin kötüye gidip gitmediğini anlamanın en iyi yollarından biri duyularınızdır.  Beyaz peyniri tattığınızda ekşi, acı ya da hoş olmayan bir tat alıyorsanız aynı zamanda burnunuza kötü bir koku geliyorsa peyniri kullanmadan atmalısınız.

Bunların yanı sıra peynirin yüzeyinde küflenmeler varsa bu tür peynirleri de atmak gerekiyor. Küflü tarafını kesip kalanı kullanmamalıdır. Bu durum sadece sert peynirler için geçerlidir. Beyaz peynirin rengi beyazın dışında farklı bir renk almaya başlarsa bu durumda da peynir kullanılamaz hale gelmiştir.

Beyaz Peynir Nasıl Saklanır?

Beyaz peynirin raf ömrünü uzatmanın en yaygın yollarından biri tuzlu su çözeltisidir. Bir iki yemek kaşığı tuzu soğuk su içinde çözerek tuzlu su çözeltisi elde edin. Hava geçirmez, sıkı kapaklı bir ambalaj içerisine beyaz peyniri koyun. Peynirin tamamını kaplayacak şekilde tuzlu su çözeltisini de ekleyin. Bu şekilde beyaz peynirinizi buzdolabında en az 1 ay saklayabilirsiniz.

Beyaz peynirin ambalajı açıldıktan sonra hava ile temas etmemesi çok önemlidir. Buzdolabında muhafaza edeceğiniz beyaz peyniri buzdolabı kapağına yakın olacak şekilde koymayın. Mümkün oldukça arka taraflara yerleştirin. Bu sayede beyaz peynirin raf ömrünü biraz daha artırabilirsiniz.

Beyaz Peynir Buzlukta Saklanır Mı?

Beyaz peynirin raf ömrünü uzatmak için buzlukta saklanabilir. Fakat kullanacağınız zaman peynirin dokusu ve tadı ilk günkü gibi olmayacaktır. Beyaz peynir çözündükten sonra ufalanır. Bundan dolayı beyaz peyniri dondurucudan çıkardıktan sonra tek başına değil de pişirerek ya da pişmiş yemekler içerisine ilave ederek kullanmanız tavsiye edilir. Beyaz peynir dondurucuda ne kadar uzun süre kalırsa kalitesi de o kadar düşmektedir. Fakat zorunda kalmadıkça beyaz peynirin dondurucuda saklanılması önerilmez.

  • Önemli not: Beyaz peynirin saklama koşullarına ilişkin bilgileri, Dünya Sağlık Örgütü(WHO) verileri, saygın medya kuruluşlarının makaleleri ve gıda güvenliği üzerine yoğunlaşan sitelerin paylaşımlarından toplamaktayız. Her ne kadar Bozulurmu.com verileri güvenilir kaynaklara sahip olsa da, uzman görüşünün yerine geçemez. Şüphe ettiğiniz durumlarda ürünü kullanmaktan kaçınınız.

İlginizi çekebilir: Ekmek ne kadar dayanır?

Summary
Beyaz peynir ne kadar dayanır?
Article Name
Beyaz peynir ne kadar dayanır?
Publisher Name
bozulurmu.com
Başa dön