Çay ne kadar dayanır?

Çay Bozulur mu? Son kullanma tarihi geçmiş çay içilir mi?

 Çay ne kadar dayanır? 

Kuru çay yaprakları paket üzerindeki son tüketim tarihinden sonra en az 1 yıl daha taze kalır. Daha sonrasında ise uzun süre bildiğimiz anlamda bozulmaz fakat tadını kaybetmeye başlayacaktır. Bu durum doğru saklama koşulları sağlandığında geçerlidir.

 

 Poşet çaylar, daha küçük parçalardan ve tozlardan oluştuğundan yüzey alanı artar ve daha hızlı bozulur. Yazımızın devamında çayınızın bozulup bozulmadığını veya nasıl saklamanız gerektiğini daha iyi anlayabilirsiniz.

Kurutulmuş siyah çay
TETT veya SKT geçtikten sonra Oda Sıcaklığında Buzluk/Derin Dondurucuda
Poşet Çay
1-3 yıl
2-3 yıl
Filiz Çay
2-3 yıl
3-4 yıl
Hazırlandıktan Sonra Buzdolabında Buzluk/Derin Dondurucuda
Demli Çay veya Soğuk Çay
3-5 gün
6-8 ay

Bozuk çay nasıl anlaşılır?

Çayın bozulduğunu anlamak için kaynatıp önce rengini kontrol edin. Demlendikten sonra kırmızı rengini suya yeterince vermediyse muhtemelen bozulmuştur.

Uzun süre bekleyen çay doğal yağlarını kaybetmeye başladığından renk ve aromasında eksilme olacaktır fakat hala içilebilir olabilir. Çayın tam bozulmadığını düşünüyorsanız normalde kullandığınızdan daha fazla çay kullanarak demleyin ve az miktarla tadını kontrol edin. Çay aroması belli belirsiz geliyor ise içmenizi tavsiye etmiyoruz. Aşırı uzun beklemiş olması veya doğru saklama koşulları sağlanmadığından çay bozulmuştur.

Çay nasıl saklanır? Çay nasıl daha uzun taze kalır?

Çayı saklamak için ideal olan cam ve seramik kavanozlardır. Yoksa teneke kutusunda da saklayabilirsiniz. Bu hususta dikkat edilmesi gereken kavanoz/kabın ağzının hava almayacak şekilde kapanabilmesidir.

Çayı güvenle muhafaza etmek için en önemli etkenler; ışık almaması, serin tutulması ve kuru bir ortamda olmasıdır.

Ek olarak, çayınızın lezzetini kaybetmesini istemiyorsanız, kutusunun içinde metal veya plastik kaşık bırakmayınız.

Çay buzlukta saklanır mı?

Kuru çayınızı buzlukta saklarsanız bozulmasını 1-2 yıl kadar geciktirirsiniz ama lezzetini kaybetmesine neden olabileceğini unutmayın.

Demlenmiş çay veya soğuk çay (iced tea) ise dolapta 3-5 gün buzlukta ise 6-8 ay kadar taze kalacaktır.

Çayı bozulmadan nasıl değerlendirebilirim?

İçerek bitiremeyeceğinizi düşünüyorsanız;

Çayı delikli poşetlere veya kutulara koyun. Kötü kokan dolap veya kapalı alanlara koyduğunuzda kötü kokuları hapsedecektir.

Poşet çayları soğuk suda beklettikten sonra gözlerinize yerleştirebilirsiniz. Göz çevresini nemlendirir ve şişkinliği alır.

Pratik tarif önerisi: Limonlu Iced Tea

Malzemeler

 • 2 adet limon
 • 1 su bardağı çay demi
 • Yarım su bardağı şeker
 • 1 litre su

Yapılışı

Taze limonları dilimleyin. Şekeri limonların üstüne ekleyip limon ve şekeri beraber ovun. Üstüne 1 litre su, çay demini ekleyerek karıştırın.

 Şekerler eridikten sonra buzdolabına kaldırın. Buzdolabında 2 saat beklettikten sonra servise hazır hale gelmiş olacaktır. İçine nane yaprağı da koyabilirsiniz.

 • Önemli not: Çayın son kullanma tarihinle ilişkin bilgileri, Dünya Sağlık Örgütü(WHO) verileri, saygın medya kuruluşlarının makaleleri ve gıda güvenliği üzerine yoğunlaşan sitelerin paylaşımlarından toplamaktayız. Her ne kadar Bozulurmu.com verileri güvenilir kaynaklara sahip olsa da, uzman görüşünün yerine geçemez. Şüphe ettiğiniz durumlarda ürünü kullanmaktan kaçınınız.
Summary
recipe image
Recipe Name
Çay ne kadar dayanır?
Author Name
Published On
Average Rating
51star1star1star1star1star Based on 3 Review(s)

Çay ne kadar dayanır?” hakkında 8 yorum

 1. Kuru çay , düzgün muhafaza edilirse , asla bozulmaz ,
  25 yıl önce annem hacıdan kuru çay getirmişti ,, açtım kullandım hala mis gibi tadı rengi güzeldi ..
  Önemli olan pakedin nem ve hava almaması ,,
  Aynı şekilde toz şeker , toz deterjan , bal , tuz , sirke bunlarda saklama koşullarına uyulursa bozulmaz..

  1. Evet doğru, biz de aynı şekilde bilgi verdik. Çay çoğu gıda gibi çürüyüp, küflenerek bozulmaz fakat zaman geçtikçe niteliğini kaybeder. Çay birkaç yıldan sonra ilk günkü kadar aroma vermeyecektir. Bu da bir nevi bayatlamadır fakat sizi zehirlemez veya midenizi bozmaz. Yorumunuz için teşekkürler Rıza Bey.

 2. Merhaba,
  Elimde son kullanma tarihi 1999 olan, canary brand seylan çayı var. Orijinal ambalajında, kapalı alüminyum folyo içinde. Hiç açılmamış. Bozulmuş mudur acaba?

  1. Çayınız ısıya, neme, ışığa maruz kalmadıysa çürüme/küflenme gibi bozulma belirtileri görülmesi için bir neden yok. Fakat 22 yıl geçtikten sonra çay yaprakları vasfını kaybetmiş olacaktır ve demleme işleminde suya aromasını vermeyecektir.

 3. selam..
  demlikteki çayın, tadı ve berraklığı yarım saat sonra bozuluyor..
  demlenmiş çayı süzerek bir termosa koyuyorum. (termos, ertesi günü içilecek sıcaklıkta muhafaza ediyor.) demi biraz daha koyulaşsada tadını ve berraklığını koruyor..
  görünen bir bozulma yok, ancak görünmeyen kimyasal bir bozulma olabilirmi diye merak ediyorum..
  hoşça kalın..

  1. Demlenmiş çay bir gecede bozulmayacaktır fakat elbette tazeliğini kaybedip tadı değişecektir. Bu şekilde içmekten keyif alıyorsanız problem yok, sağlığınıza bir tehdit teşkil etmez.

 4. Iki sene önce aldığım seylan çayında küçük sinek gibi böcekler olmuş. Ilk defa rastlıyorum. Çayı elesem içilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön