Cin bozulur mu?

Cin bozulur mu? Kapağı açılmış Cin içilir mi?

Cin alkol oranı genellikle %37.5 – %47.5 aralığındadır. Bu tarz içkilerin neredeyse tamamında olduğu gibi Cin de uygun koşullarda neredeyse asla bozulmaz.

Yine de en iyi tat için özellikle aromalı Cinlerin 2 yıl içinde tüketilmesi üretilir. Tabii ki 20 yıl sonra içmek de tercihinize kalmış.Eğer aromalı bir Cine sahipseniz, renginin solmuş olmasının bozulduğu anlamına gelmediğini bilmek sizi rahatlatacaktır. Genellikle kullanılan doğal renklendiriciler zamanla solar.

Önemli: Cinin şişesinde gördüğünüz tarih üretim tarihidir, son kullanma tarihi ile karıştırmayın!

 

Kapağı açılan Cin bozulur mu?

Elbette Cin bir kez açıldıktan sonra bozulma işlemi başlayacaktır. Bunu oldukça geciktirebilirsiniz. Cini daha uzun süre bozulmadan saklamak için gereken bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

cin tonik limon
Uygun Koşullarda Saklandığında
Kapalı Cin
Bozulmaz
Açılmış Cin
10-20 yıl

Cin nasıl saklanır?

Sıcaklık: Cini fazla sıcak veya fazla soğuk ortamlarda saklamayın. Sıcaklık değişimine maruz kalmayacağı, kalörifer/klima gibi kaynaklardan uzak bir yerde oda sıcaklığında saklayabilirsiniz.

Işık: Uzun süreli saklama için en uygunu içki dolabı, eğer içki dolabınız yoksa fazla kullanmadığınız bir dolabın ışık almayan rafı olacaktır.

Muhafaza etme(Cini açtıysanız): Kapağı olabildiğince sıkı kapatarak oksijenle teması engellemelisiniz. Ayrıca en uygunu orijinal şişesinde saklamak olacaktır. Bir içki şişesine aktarmak veya tıpalı kapak kullanmak genellikle saklama ömrünü kısaltır. Son olarak kapağı yukarı gelecek şekilde dik konumda olması önerilir.

Cin buzlukta donar mı?

Hayır! Cinin buzluk, derin dondurucu, düşük derecede çalışan buz dolabı veya aşırı soğuk ortamlarda saklanmasında sakınca yoktur. Fakat, eğer bunu soğuk servis etmek için yapmıyorsanız, içki dolabı daha iyi bir seçenektir. Çünkü buzdolabı veya buzluk pek çok kez açılarak Cini ışığa maruz bırakacaktır. 

Pratik kokteyl önerileri

Elinizdeki Cini değerlendirmek için bu lezzetli kokteyllerden birini hazırlayabilirsiniz.

Lime Rickey

Yarım limon suyunu 2 küp buzun üzerine kokteyl bardağındayken sıkın ve içine limon kabuklarını atın. Sırasıyla 4.5 cl cin ve sodayı da ekleyerek yavaşça karıştırın.

Tomato Cooler

6 cl. cin, 24 cl. domates suyu ve 2 yemek kaşığı limon suyunu kokteyl bardağına 4 küp buz ile beraber döküp karıştırın.

  • Önemli not: Cin’in raf ömrüne ilişkin bilgileri, Dünya Sağlık Örgütü(WHO) verileri, saygın medya kuruluşlarının makaleleri ve gıda güvenliği üzerine yoğunlaşan sitelerin paylaşımlarından toplamaktayız. Her ne kadar Bozulurmu.com verileri güvenilir kaynaklara sahip olsa da, uzman görüşünün yerine geçemez. Şüphe ettiğiniz durumlarda ürünü kullanmaktan kaçınınız.
Summary
recipe image
Recipe Name
Cin bozulur mu?
Author Name
Published On
Average Rating
51star1star1star1star1star Based on 1 Review(s)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön