Kahve bozulur mu?

Kahve, binlerce farklı bileşenden oluşan bir yapıya sahiptir. Bu bileşenler amino asitler, lipidler ve karbonhidratlardır. Tüm bu bileşenlerde zamanla kimyasal ve fiziksel değişimler söz konusudur. Yani bileşenler arasında yer alan lipidler süzülür, karbonhidratlar bayatlar, uçucu bileşikler buharlaşır, diğer bileşenler de su ya da oksijen ile temasa geçtiğinden dolayı bozulurlar. Bu değişimlere bağlı olarak kahvenin tadı ve aroması farklılaşır. Yazımızın devamında kahvenizin bozulup bozulmadığını ve doğru saklama koşulları ile ilgili gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

kahve bozulur mu ne kadar dayanir
Açılmamış Paket Oda Sıcaklığında Buzluk/Derin Dondurucuda
Öğütülmüş kahve
3-5 ay
1-2 yıl
Kahve çekirdekleri
6-9 ay
2-3 yıl
Hazır kahve
2-20 yıl
Belirsiz
Açık Paket Oda Sıcaklığında Buzluk/Derin Dondurucuda
Öğütülmüş kahve
3-5 ay
5 ay
Kahve çekirdekleri
6 ay
2 yıl
Hazır kahve
2-20 yıl
Belirsiz

Bozuk Kahve Nasıl Anlaşılır?

Genellikle kahvenin bozulup bozulmadığına dair birkaç görsele şahit olabilirsiniz. Fakat kahvenin bozulduğunu anlamak için kahveyi koklamanız yeterli olacaktır. Kahve çekirdeklerinin içeriğinde ekşimeye neden olan yağlar bulunmaktadır. Kahveyi kokladığınızda kahvenin hoş aroma kokusu yerine ekşi ve kötü bir koku alıyorsanız kahveniz bozulmuş demektir. Kahvenin bozulduğuna bu şekilde ikna olmadıysanız telvesini demleyebilirsiniz. Kahve renk formunu kaybederek koyu kahverengiden açık kahverengiye dönüşür. Bunun yanı sıra kahvenin hiç tadı yoktur. Bunlarda kahvenin bozulduğuna ve telvesinin atılması gerektiğine işarettir.

Kahve Nasıl Saklanır? Kahvenin Raf Ömrü Nasıl Uzatılır?

Kahve çekirdekleri öğütülmüş kahveden daha uzun süre dayanır. Kahve çekirdeklerinizi saklamanın en iyi yolu hava almayan, ağzı sıkı kapatılmış bir kap içerisine koyarak dondurucuya koymaktır. Gün içerisinde kullanacağınız kadar kahve çekirdeği çıkartıp taze taze çekerek kahvenizi tüketebilirsiniz.

Birçok kişi kahve çekirdeklerine nazaran hazır, öğütülmüş kahveyi tercih etmektedir. Bunun nedeni kahve çekirdeklerinin öğütülmesinin uzun sürmesidir. Hazır, öğütülmüş kahvenin raf ömrünü uzatmak için hava ve ışık geçirmez bir kap içerisinde muhafaza edilmelidir. Aynı zamanda bu kabı karanlık ve serin bir dolapta saklamak gereklidir.

Kahve Buzlukta Saklanır Mı?

Kahve çekirdeklerini ya da hazır, öğütülmüş kahvenizi buzlukta saklarsanız kahvenin formuna göre 2-3 yıl veya daha uzun süre saklayabilirsiniz. Fakat dondurma işleminden dolayı kahvenizin eskisi gibi lezzetli olmayacağını, tadının değişeceğini unutmayın. Öğütülmüş fakat paketi açılmamış kahve buzlukta 1-2 yıl aralığında saklanabiliyorken paketi açılmış, öğütülmüş kahve ortalama 3-5 ay buzlukta saklanabilmektedir. Kahvenizi taze, hoş aroma kokusu eşliğinde tüketmek istiyorsanız haftalık veya aylık tüketeceğiniz şekilde kahve satın alabilirsiniz.

Kahveyi Bozulmadan Nasıl Değerlendirebilirim?

Kahvenizi içerek bitiremeyeceğiniz düşüncesindeyseniz ya da kahveniz çoktan bayatladıysa kahvenizi atmak yerine farklı alanlarda değerlendirebilirsiniz.

Kahve çok iyi bir koku emicidir. Bulunduğunuz ortamda istenmeyen, sizi rahatsız eden bir koku varsa küçük bir kase içerisine kahveyi dökerek kokunun yoğun olduğu bölgelere koyabilirsiniz. Buzdolabınızdan ağır kokular geliyorsa aynı işlemi buzdolabında da uygulayabilirsiniz.

Bayatlayan kahvelerinizi kullanabileceğiniz alanlardan biri de gübredir. Kahve, bitkilerinize gübre etkisi oluşturarak beslenmelerine yardımcı olacaktır. Bunun için kahveyi toprakla karıştırmanız yeterlidir.

  • Önemli not: Kahvenin son kullanma tarihinle ilişkin bilgileri, Dünya Sağlık Örgütü(WHO) verileri, saygın medya kuruluşlarının makaleleri ve gıda güvenliği üzerine yoğunlaşan sitelerin paylaşımlarından toplamaktayız. Her ne kadar Bozulurmu.com verileri güvenilir kaynaklara sahip olsa da, uzman görüşünün yerine geçemez. Şüphe ettiğiniz durumlarda ürünü kullanmaktan kaçınınız.
İlginizi çekebillir: Propolis ne kadar dayanır?
Summary
Kahve bozulur mu?
Article Name
Kahve bozulur mu?
Publisher Name
bozulurmu.com
Başa dön