Çiğ süt buzdolabında kaç gün dayanır?

Çiğ süt buzdolabında kaç gün dayanır? Çiğ süt ne kadar zamanda bozulur?

Çiğ süt ne kadar dayanır?

Süt, yağlılık oranı ve geçtiği işlemlere göre dayanma süresi büyük oranda değişken bir üründür. Bu konuda doğru türdeki süt ile ilgili bilgileri okuduğunuzdan emin olun. Çiğ süt ile ilgili bilgileri bu başlık altında bulabilirsiniz.

Özellikle aradığınız türdeki konuya aşağıdaki başlıklardan tıklayarak gidebilirsiniz;

Süt (Genel Makale)

inekten yeni sağılmış çiğ süt
Oda Sıcaklığında Buzluk/Derin Dondurucuda
Çiğ Süt Sağıldıktan Sonra
4-6 saat
12-24 saat
Çiğ Süt Kaynatılırsa
6-12 saat
3-7 gün (Havasız kapta)

Çiğ sütün bozulduğu nasıl anlaşılır?

Sütün bozulduğunu anlamak için öncelikle basitçe duyularınızı kullanın. Sütte mandıra kokusuna benzer ağır bir koku var ise, tadında ekşime veya acılık var ise süt bozulmuştur.

Kıvamında değişim var ise, topaklanma olmuşsa muhtemelen bozulmuştur. Renginde sararma veya koyulaşma var ise diğer testleri yapmadan kesinlikle tüketmeyin.

Görünüş ve kokusundan emin olamadığınızda kaynatma testi uygulayın. Bir kaynatma kabı veya cezveye bir miktar süt koyun ve kaynatmaya başlayın. Süt kaynama noktasını geçtikten sonra kıvamında bir değişim var ise, su/süt/yağ birbirinden ayrışıp farklı bir kıvam oluşturuyorsa süt kesmiştir, bozulmuştur.

Çiğ süt nasıl saklanır?

Çiğ süt nasıl Muhafaza edilir? Çiğ sütü iyice kaynattıktan sonra hemen temiz cam kavanozlara doldurur ve soğuduktan sonra buz dolabına koyarsanız, 1 haftaya kadar taze kalabilir. Yine de daha kısa sürede tüketmenizi öneririz.

Çiğ süt buzluğa konur mu? Çiğ süt dondurulur mu?

Sütü dondurmak tamamen güvenli olmasına karşın, yağ ve sulu kısımların ayrışarak donmasına neden olacağından sütün dokusunda ve tadında değişikliğe sebep olacaktır. Eğer daha uzun saklamak amacıyla illa ki buzluğa atmak isterseniz temiz kap/poşetlere doldurarak buzlukta en fazla 3 ay kadar taze saklayabilirsiniz.

Çiğ sütü bozulmadan nasıl değerlendirebilirim?

Büyük miktarda süt kullanılarak yapıldığından puding tarzı sütlü bir tatlıda kullanmanız hem sütü en kısa sürede tüketmenizi sağlayacak hemde tatlıları yaparken gerçekleşen kaynatma işlemi ekstra güvence sağlayacaktır.

Eğer olanağınız varsa Yoğurt veya Peynir yapmayı düşünebilirsiniz.

Milk Shake, Sıcak çikolata veya Soğuk kahve yapmak direkt içmek istemediğiniz sütü tüketmenin lezzetli bir yolu olacaktır.

Pratik tarif önerisi: Süt Reçeli

Malzemeler

  • 1 litre inek sütü (tam yağlı)
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 adet vanilya çubuğu ya da 1 tatlı kaşığı vanilya ekstratı (opsiyonel)
  • 1 silme çay kaşığı karbonat

Yapılışı

Süt, Toz şeker ve vanilya çubuğunu (opsiyonel) derin bir tencereye alın. Kısık ateşte tahta kaşıkla şeker eriyene kadar karıştırın. Süt kaynamaya başlayınca karbonatı ekleyip ocağın altını daha da kısın. Karbonat sütü kabarttıkça karıştırıp söndürün. Bu şekilde kısık ateşte 1 saat pişirdikten sonra vanilya çubuğunu çıkarın. 

3 saat kadar daha sürekli karıştırarak pişirin. Aralarda çıkan köpükleri kaşık yardımı ile temizleyin. Rengi ve kıvamı koyulaşan reçeli ocaktan alıp çırpın. Temiz ve kuru bir kavanoza boşaltın. Buzdolabında muhafaza edin.

  • Önemli not: Sütün raf ömrüne ilişkin bilgileri, Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği(ASÜD), Dünya Sağlık Örgütü(WHO) verileri, saygın medya kuruluşlarının makaleleri ve gıda güvenliği üzerine yoğunlaşan sitelerin paylaşımlarından toplamaktayız. Her ne kadar Bozulurmu.com verileri güvenilir kaynaklara sahip olsa da, uzman görüşünün yerine geçemez. Şüphe ettiğiniz durumlarda ürünü kullanmaktan kaçınınız.
Summary
recipe image
Recipe Name
Çiğ süt buzdolabında kaç gün dayanır?
Published On
Average Rating
21star1stargraygraygray Based on 3 Review(s)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön