Süt bozulur mu?

Son kullanma tarihi geçmiş süt içilir mi? Süt ne kadar sürede bozulur?

Süt ne kadar dayanır?

Süt, yağlılık oranı ve geçtiği işlemlere göre dayanma süresi büyük oranda değişken bir üründür. Bu konuda doğru türdeki süt ile ilgili bilgileri okuduğunuzdan emin olun. Genel bilgi için yazımızın devamına bakabilirsiniz.

Özellikle aradığınız türdeki konuya aşağıdaki başlıklardan tıklayarak gidebilirsiniz;

Uzun Ömürlü Süt

TETT veya SKT geçtikten sonra Oda Sıcaklığında Budolabında
Uzun Ömürlü Süt(Açılmış)
6 saat
3-4 gün
Uzun Ömürlü Süt(Kapalı)
1+ ay
4+ ay
Günlük Süt(Açılmış)
4 saat
2-3 gün
Günlük Süt(Kapalı)
1-2 gün
10 gün
Çiğ Süt Sağıldıktan Sonra
4-6 saat
12-24 saat
Çiğ Süt Kaynatılırsa
6-12 saat
3-7 gün (Havasız kapta)

Sütün bozulduğu nasıl anlaşılır?

Sütün bozulduğunu anlamak için öncelikle basitçe duyularınızı kullanın. Sütte mandıra kokusuna benzer ağır bir koku var ise, tadında ekşime veya acılık var ise süt bozulmuştur.

Kıvamında değişim var ise, topaklanma olmuşsa muhtemelen bozulmuştur. Renginde sararma veya koyulaşma var ise diğer testleri yapmadan kesinlikle tüketmeyin.

Görünüş ve kokusundan emin olamadığınızda kaynatma testi uygulayın. Bir kaynatma kabı veya cezveye bir miktar süt koyun ve kaynatmaya başlayın. Süt kaynama noktasını geçtikten sonra kıvamında bir değişim var ise, su/süt/yağ birbirinden ayrışıp farklı bir kıvam oluşturuyorsa süt kesmiştir, bozulmuştur.

Pastörize kutulu sütlerde şişme gözlemlerseniz, bozulmuş ve bakteri üremiş olma ihtimali yüksektir.

Süt nasıl saklanmalı?

Paketlenmiş pastörize sütler için en önemli nokta “Soğuk Zincir” denilen fabrikadan market rafına süren soğuk tutma işlemini kırmamak ve en kısa sürede sütü buz dolabına koymaktır. Buz dolabının kapak rafları yerine arka kısımları tercih edilmelidir çünkü kapak açıldığında yaşanan sıcaklık değişimi bakteri oluşumunu tetikleyebilir.

Eğer sütü oda sıcaklığında muhafaza eden bir yerden aldıysanız yine de buz dolabında saklamak ömrünü uzatacaktır.

Çiğ süt için ise, sütü iyice kaynattıktan sonra hemen temiz cam kavanozlara doldurur ve soğuduktan sonra buz dolabına koyarsanız, 1 haftaya kadar taze kalabilir. Yine de daha kısa sürede tüketmenizi öneririz.

Süt buzlukta saklanır mı?

Sütü dondurmak tamamen güvenli olmasına karşın, yağ ve sulu kısımların ayrışarak donmasına neden olacağından sütün dokusunda ve tadında değişikliğe sebep olacaktır. Eğer daha uzun saklamak amacıyla illa ki buzluğa atmak isterseniz temiz kap/poşetlere doldurarak buzlukta 3 ay kadar taze saklayabilirsiniz.

Sütü bozulmadan nasıl değerlendirebilirim?

Büyük miktarda süt kullanılarak yapıldığından puding tarzı sütlü bir tatlıda kullanmanız hem sütü en kısa sürede tüketmenizi sağlayacak hemde tatlıları yaparken gerçekleşen kaynatma işlemi ekstra güvence sağlayacaktır.

Eğer olanağınız varsa Yoğurt veya Peynir yapmayı düşünebilirsiniz.

Milk Shake, Sıcak çikolata veya Soğuk kahve yapmak direkt içmek istemediğiniz sütü tüketmenin lezzetli bir yolu olacaktır.

Pratik tarif önerisi: Süt Reçeli

Malzemeler

  • 1 litre inek sütü (tam yağlı)
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 adet vanilya çubuğu ya da 1 tatlı kaşığı vanilya ekstratı (opsiyonel)
  • 1 silme çay kaşığı karbonat

Yapılışı

Süt, Toz şeker ve vanilya çubuğunu (opsiyonel) derin bir tencereye alın. Kısık ateşte tahta kaşıkla şeker eriyene kadar karıştırın. Süt kaynamaya başlayınca karbonatı ekleyip ocağın altını daha da kısın. Karbonat sütü kabarttıkça karıştırıp söndürün. Bu şekilde kısık ateşte 1 saat pişirdikten sonra vanilya çubuğunu çıkarın. 

3 saat kadar daha sürekli karıştırarak pişirin. Aralarda çıkan köpükleri kaşık yardımı ile temizleyin. Rengi ve kıvamı koyulaşan reçeli ocaktan alıp çırpın. Temiz ve kuru bir kavanoza boşaltın. Buzdolabında muhafaza edin.

  • Önemli not: Sütün raf ömrüne ilişkin bilgileri, Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği(ASÜD), Dünya Sağlık Örgütü(WHO) verileri, saygın medya kuruluşlarının makaleleri ve gıda güvenliği üzerine yoğunlaşan sitelerin paylaşımlarından toplamaktayız. Her ne kadar Bozulurmu.com verileri güvenilir kaynaklara sahip olsa da, uzman görüşünün yerine geçemez. Şüphe ettiğiniz durumlarda ürünü kullanmaktan kaçınınız.
Summary
recipe image
Recipe Name
Süt bozulur mu?
Published On
Average Rating
51star1star1star1star1star Based on 2 Review(s)

Süt bozulur mu?” hakkında 2 yorum

    1. Paketin üzerinde bir tarih varsa buna uyun. Ev yapımı süt reçeli 1-2 aydan sonra bozulmaya başlar. Kokusunda, tadında bir sorun olmadığından eminseniz tüketin. Yine de bu konuda henüz tam araştırma yapmadığımızdan kesin bilgi veremiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön